poniedziałek, 29 września 2014

Jak monitorować, wyłączać i usuwać procesy działające w komputerze?

Zdarza się, że po włączeniu komputera obserwujemy iż pracuje on bardzo powoli, czyli po prostu "zamula". Może to być spowodowane zainstalowaniem nowego programu, wirusem. Proces, wywołany przez np. szkodliwe oprogramowanie może wykorzystywać cały zasób procesora przez co nasz komputer "chodzi" bardzo powoli. Dlatego, też warto wiedzieć jakie procesy aktualnie pracują na naszym komputerze i jak je wyłączyć lub usunąć.





Gdy zaobserwujemy, że nasz komputer nagle zaczął pracować bardzo powoli, warto sprawdzić listę aktualnych procesów, które wykonują się na naszym procesorze. W tym celu możemy wpisać w polu szukania nad ikonką Start słówko: procesy i wybrać opcję Wyświetl uruchomione procesy w Menedżerze zadań:


Inny sposób to również kliknięcie na pulpicie na pasek zadań prawym przyciskiem myszy  i wybranie opcji Uruchom Menedżera zadań :


Gdy zdarzy się sytuacja, że komputer przestanie reagować, wtedy można wykorzystać kolejny sposób, a więc naciśniecie kombinacji klawiszy : Ctrl + Alt + Delete i wybranie opcji Uruchom Menedżera zadań.


 Po wykonaniu jednej z powyższych czynności naszym oczom powinien ukazać się następujący obraz:


W oknie tym widzimy aktualnie uruchomione aplikacje - jest to zakładka Aplikacje (aplikacja lub program może posiadać jeden lub wiele procesów). Najczęściej korzystamy z tego okna w przypadku, gdy komputer przestaje reagować z powodu zawieszenia się programu. Wtedy obok programu w kolumnie Stan pojawi się napis "Brak odpowiedzi" ( na obrazku stan to Uruchomiony, gdyż aktualnie aplikacja działa poprawnie nie zawiesza się, nie ma z nią żadnych problemów). Musimy wtedy zaznaczyć ten program klikając na niego lewym przyciskiem myszy, a następnie nacisnąć przycisk Zakończ zadanie.W ten sposób wyłączamy program, czego skutkiem powinno być odzyskanie pełnej sprawności komputera.

Jeżeli jednak nasz komputer się nie zawiesił, ale chodzi niespodziewanie wolno musimy przeanalizować procesy działające na komputerze. Ich lista znajduje się w zakładce Procesy. Jednak dużo szczegółowiej i dokładniej można je przeanalizować w oknie Monitora Zasobów. Aby do niego przejść należy wybrać zakładkę Wydajność a następnie nacisnąć przycisk Monitor zasobów... :

Po wykonaniu tej czynności naszym oczom ukazuje się kolejne okno:

Jest to okno Monitora Zasobów. Widzimy w niej listę procesów wraz z identyfikatorami, opisem, stanem, ilością wątków. Jednak najważniejsze są pozostałe dwie kolumny Procesor CPU oraz Średnie użycie CPU. Ilustrują one odpowiednio aktualne oraz średnie zużycie procesora. Dzięki temu możemy zaobserwować co tak naprawdę działa na naszym sprzęcie i wykorzystuje zasoby procesora przyczyniając się tym samym do zwolnienia wydajności komputera. Widząc obok procesu zbyt wysoką wartość Procesora CPU i Średniego użycia CPU powinniśmy sprawdzić go. W tym celu zasięgamy informacji wpisując jego nazwę w przeglądarce. Gdy już wiemy, że jest on zbędny to możemy go wyłączyć. Klikamy więc na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Zakończ proces. W ten sposób wyłączyliśmy pracujący aktualnie proces.

 Od razu powinniśmy zauważyć spadek obciążenia procesora.

Jeżeli jednak po sprawdzeniu procesu mamy powody do przypuszczenia, że nasz komputer został zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie, powinniśmy najpierw wyłączyć proces ( by zwolnić zasoby procesora, dzięki czemu nasz komputer będzie pracował szybciej) przeskanować komputer antywirusem i usunąć niebezpieczne oprogramowanie (w ten sposób usuwamy szkodliwy proces/y na stałe).
Warto wspomnieć iż wyłączenie procesu da chwilową poprawę działania komputera, ponieważ jeżeli mamy do czynienia z wirusem jego proces uruchomi się po ponownym włączeniu komputera. Dlatego ważne jest przeskanowanie i usunięcie szkodliwego programu.
Jednak zdarza się, że procesy wykorzystujące znaczną cześć procesora to nie wirusy, a np. proces zainstalowanego antywirusa, przeglądarki internetowej w przypadku np. gdy otworzymy dużą ilość stron czy zakładek, albo programu. Wtedy możemy zastanowić się nad odinstalowaniem programu i znalezieniu odpowiednika wykorzystującego mniejsze zasoby komputera lub podjąć inne kroki.
Natomiast, jeżeli wyłączymy wszystkie programy z których korzystaliśmy a procesor nadal pracuje na wysokich obrotach to najprawdopodobniej mamy do czynienia ze złośliwym oprogramowaniem. Wtedy postępujemy jak opisano powyżej.

Umiejętność monitorowania i wyłączania procesów może okazać się pomocna podczas problemów z niektórymi programami. Przykładowo włączając przeglądarkę  możemy dostać komunikat o działaniu aplikacji, ale braku jej odpowiedzi.  Dodatkowo przedstawiona zostaje porada o wyłączeniu  procesu aplikacji bądź restartu komputera. Wtedy należy wyłączyć proces i uruchomić przeglądarkę lub program ponownie. To powinno rozwiązać zaistniały problem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz