piątek, 12 września 2014

Jak sprawdzić temperaturę swojego komputera?

Monitorowanie i sprawdzanie temperatury panującej w naszym komputerze jest ważną sprawą. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do przegrzania i awarii sprzętu. Skutków wysokiej temperatury może być wiele począwszy od powolnego działania i zawieszania się sprzętu, aż po jego samoistne wyłączenie. W tym artykule dowiemy się jak sprawdzić temperaturę naszego komputera.

Z problemem wysokiej temperatury szczególnie mają do czynienia użytkownicy urządzeń przenośnych takich jak laptopy. Najczęstszą przyczyną jest wszechobecny kurz który zatyka otwory wentylacyjne oraz osadza się na radiatorze. W tym celu powinniśmy okresowo przeczyszczać te elementy.
Najpierw jednak, należałoby dowiedzieć się jaka panuje temperatura w naszym urządzeniu. W tym celu należy pobrać program, którego zadaniem jest z czytywanie temperatury z podzespołów komputera, np. program SppedFan. Odwiedzamy stronę producenta klikając w ten link  i naciskamy link podpisany jako SpeedFan 4.50(w późniejszym czasie możliwe,że powstanie nowa wersja więc napis może ulec zmianie).
 Wygląda to następująco:


Wyskakuje okienko pobierania pliku, pobieramy i instalujemy program.
Po zainstalowaniu programu uruchamiamy go :

Wyskakuje okienko Hint, informujące o programie (jeżeli nie chcemy, żeby pojawiało się za każdym razem po uruchomieniu programu zaznaczamy opcję do not show again). Następnie klikamy przycisk Close  i widzimy główne okno programu:


Możemy teraz odczytać pewne informacje. CPU Usage oznacza użycie procesora. Ale to co nas interesuje znajduje się po prawej stronie pod procentową wartością dotyczącą wykorzystania procesora.
Możemy teraz odczytać wartości temperatur z następujących elementów:
GPU -  kata graficzna,  
Ambient to temperatura we wnętrzu obudowy
HD0 - dysk twardy
HD1 - kolejny dysk twardy (np. zewnętrzny dysk twardy)
Temp1 - płyta główna
Core 0, Core 1 - rdzeń 1 i rdzeń 2 procesora (ilość rdzeni zależy od sprzętu jaki posiadacie)

Możemy teraz odczytywać i analizować temperaturę panującą w naszym komputerze. Zależnie od sprzętu są pewne limity temperatur, których przekroczenie może spowodować problemy. Na wysoką temperaturę komputer narażony jest podczas wzmożonej pracy procesora(np.skomplikowane i długotrwałe obliczenia) oraz najczęściej podczas grania w gry. Wtedy to po przekroczeniu krytycznej wartości temperatury następuje samoistne wyłączenie komputera. Jeśli więc podczas rozgrywki komputer nagle się wyłączył to prawdopodobnie dopadł Cię problem przegrzania się sprzętu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz